Vodimo 1:0! Granitna odbrana zaustavila Mornar u Morači
slika 03.05.2021. 23:06 h
Košarkaši Budućnost VOLI-ja slavili su protiv Mornara u prvoj utakmici polufinala plejofa ABA lige 97:88 (28:31, 24:20, 25:18, 20:19).

Utakmica koja pokazuje i zašto ova dva tima zajedno predstavljaju najveći crnogorski derbi, ali i zaštoi su opravdano i jedni i drugi u plejofu ABA lige.

Dejan Milojević je prije svega defanzivno pripremao ekipu, i čak u momentima kada to nije izgledalo dobro po naš tim, on je čestim izmjenama ekipe umio tačno da pogodi odgovarajuću petorku i odgovori na napadačke akcije gostiju iz Bara.

U napadu smo imali dva lica. U prvih 25 minuta meča, mučili su se "plavo bijeli" spolja, samo jedna ubačena trojka iz 10 pokuzšaja. A onda su u narednih 12, 8 puta pogodili.

KAd nije išao šut za tri poena, jesu prodori i ulazi naše spoljne linije, ali i Vilija Rida koji je večeras dominirao.

Centar iz Kanzasa je više puta hvatao lob pasove, i moćno zakucavao, i tako pružio gledaocima pravi NBA šmek u polufinalu.

Koliko je dobra bila i timska igra najbolje govori podatak da su čak šestorica košarkaša ubacila dvocifren broj poena.

Dejan Milojević je iznenadio sve sa petorkom Džastin Kobs, Fedor Žugić, Melvin Edžim, Luka Mitrović i Vili Rid.

Gosti su dobro otvorili meč i nametnuli brz ritam utakmice. Barani su za pet i po minuta ubacili čak 20 poena.

Posebno smo imali problema sa branjenjem pick and roll-a u tom periodu.

U napadu sa druge strane, sjajna prodornost Džastina Kobsa i Nikole Ivanovića.

Kobs je uspio dva puta da izbori "koš+bacanje".

Bilježimo i sjajan lob pas Ivanovića za Vilija Rida.

Milojević je mijenjao petorku, i uspio je da vrati naš klub u meč. Na kraju prve četvrtine bilo je 3 poena zaostatka za gostima, u jednoj četvrtini gdje su obije ekipe ubacile zbirno 59 poena.

U drugoj dionici ritam kod oba tima je očekivano opao.

Posebno se istakla blokada  Vilija Rida koji je nevjerovatnim skokom blokirao Ajzeu Vajtheda.

Upravo smo iz dobre odbrane uspjeli da dođemo do prednosti.

Ono što je bilo zabrinjavajuće kod naše igre je broj promašenih slobodnih bacanja. Na poluvremenu samo 15 od 25.

Ako je prva akcija Ivanović-Rid bila sjajna, onda ne postoji opos za kombinaciju istih igrača na početku drugog poluvremena. Naš centar se bukvalno zadržao u vazduhu neko vrijeme, da bi onda moćno zakucao.

Naši košarkaši su pored lošeg izvođenja bacanja do sredine treće dionice, odnosno prvih 25 minuta meče imali samo jednu pogođenu trojku iz 10 pokušaja.

Nikola Ivanović je poboljšao slliku o našem šutu s perimetra sa dvije trojke iz dva suprtona ćoška, da bi se onda priključio i Amedeo Dela Vale takođe sa dva pogođena šuta van linije 6,75.

Tako smo i došli do prednosti od 8 poena razlike.

Milojevićevi momci su i u posljednjoj dionici sjajno odigrali u odbrani.

A ako je šut spolja bio porblem do sredine treće četvrtine, od tada do kraja utakmice smo šutirali sjajnih 9/13.

Na kraju poveli smo u seriji sa 1:0.

Džastin Kobs je ubacio 22 poena uz 4 skoka i 7 asistencija, Nikola Ivanović je dao 18 uz 3 skoka i takođe 7 asistencija, Vili Rid je dao 13 poena, imao 6 skokova i 2 blokade, 11 poena je dao Danilo Nkolić, dok su Popović i Edžim ubacili po 10 poena.

Iduća utakmica je u petak, 7. maja u Baru sa početkom od 21 čas.